Stal nierdzewna ma wiele różnych zastosowań zarówno w przemyśle, jak i narzędziach domowego użytku. Nic w tym dziwnego – jest niezwykle odporna na uszkodzenia, a do tego wykazuje właściwości antykorozyjne. Pierwiastki stopowe w stali sprawiają, że kiedy ta się uszkodzi, pod wpływem tlenu od razu wytwarza się nowa antykorozyjna warstwa. Aby stal nierdzewna zachowała swoje właściwości, a do tego wciąż pozostała atrakcyjna wizualnie, konieczne jest jej szlifowanie i polerowanie. Co warto wiedzieć o tych operacjach ?
Szlifowanie stali nierdzewnej warto zlecać doświadczonym specjalistom. Użycie nieodpowiednich narzędzi ściernych lub zbyt silnego nacisku może spowodować zniszczenie jej bariery ochronnej. Do szlifowania stali używa się najczęściej krążków fibrowych, ściernic listkowych, taśm bezkońcowych lub włóknin szlifierskich. Ściernice listkowe są stosunkowo elastyczne, umożliwiają więc wyszlifowanie nawet trudno dostępnych miejsc. Taśmy bezkońcowe wymagają zastosowania specjalnej maszyny szlifierskiej, która dopasowuje napięcie taśmy ze ścierniwem do obrabianego przedmiotu. Włóknina szlifierska jest materiałem ściernym bardzo wszechstronnym znajdującym powszechne zastosowanie w obróbce stali nierdzewnej. Włóknina dostępna jest zarówno w arkuszach do szlifowania ręcznego jak i w postaci ściernic trzpieniowych, nasadzanych oraz talerzowych.
Jeśli chodzi o aspekty wizualne stali nierdzewnej, to właśnie dzięki polerowaniu uzyskuje ona swój niepowtarzalny połysk. Do tej czynności potrzebne są materiały polerskie , takie jak tarcze bawełniane, flanelowe lub filcowe. Tarcze polerskie stosuje się wraz z pastami polerskimi, które osadza się poprzez przyłożenie kostki pasty do obracającej się tarczy. Podobnie jak w przypadku szlifowania, tu również kluczowe jest zachowanie odpowiedniego docisku i dobór odpowiednich produktów. Kupując materiały polerskie, warto poradzić się obsługi sklepu, który z produktów sprawdzi się najlepiej przy danym zadaniu i materiale, jaki jest do wypolerowania.